ברסלב להצליח בכח המחשבה - דף הבית
חיפוש בספרי ברסלב

איך לזהות מפורסמים של שקר?

הגב עמוד  < 1 2 3 4 >
מחבר
יצחק חי
מתקדם

נושא: איך לזהות מפורסמים של שקר?

1 - יכול להיות מצב שבו הרבי שלך הוא הצדיק האמת, אך כלי הקיבול שלך פגום

2 - אמר רבי נחמן מברסלב, שכאשר האדם מתקרב אל הצדיק, הוא מקבל גדולה וגאווה. אך הגאווה היא ענווה. ואף אחד לא יודע מהי ענווה ומהי גאווה.

וכיו"ב לגבי כל המסקנות שלך. שכל זמן שהאדם לא הגיע לתיקון עצמי בשלמות שאין שלמות אחריה, הרי שהוא עדיין לא יודע את דרגת עצמו, וממילא הוא גם לא יכול לדעת את דרגת רבו.

המסר: כל זמן שאתה עצמך לא צדיק אמת, אינך יודע מיהו צדיק אמת. כי רק מי שהיה בארץ ישראל, רק הוא יודע להבחין וכולי כמבואר

שלום לכל החברים.

מענה להערה 1:
1 - יכול להיות מצב שבו הרבי שלך הוא הצדיק האמת, אך כלי הקיבול שלך פגום
 לדעתי צדקתי בזה שיכול להיות מצב שהרבי שלך הוא הצדיק האמת אך חסר לך הכלי קיבול לקבל. ויש על זה עצה שלימה בליקו"מ ח"א סי' ל"ו עה"פ הנה ברך לקחת וברך ולא אשיבנה, ומוהרנ"ת ביאר זאת באריכות בליקוטי הלכות  הל' קר"ש ה"ד. לך נא ראה שמה.

אך איני רואה בזה שום סתירה לדברי, לדעת הסימן המובהק מיהו הצדיק האמת. כי כשנופל עליו פחד ויראה ובושה מדברי הצדיק הרי זה סימן שהוא הצדיק המובהק, וכשאינו נופל עליו רק גאווה ותאווה ומדות גרועות הרי זה סימן שהצדיק הזה אינו שייך אליו.

אבל יכול להיות שאף שנתברר לו שהוא הוא הצדיק האמת ג"כ אינו יכול לקבל ממנו שכלי המוחין שלו פגום, ואז עליו לקיים עצת רביז"ל בליקו"מ ח"א סי' ל"ו.

מענה להערה 1:
2 - אמר רבי נחמן מברסלב, שכאשר האדם מתקרב אל הצדיק, הוא מקבל גדולה וגאווה. אך הגאווה היא ענווה. ואף אחד לא יודע מהי ענווה ומהי גאווה.

הנה גאווה שמקבל מהצדיק הוא גאווה דקדושה שמתגאה בחלקי יהדות שלו,  המבואר בליקו"מ ח"א סי' כ"ב על המשנה הוי עז כנמר, וכ"ה בכמה מקומות בליקו"מ עיין ח"א סי' קמ"ז עה"פ תנו עוז לאלקים שמי שהוא איש שפל ונבזה ואין בוש שום עזות דקדושה אין לו חלק בתורה כמו שאמרו ז"ל ישראל עזין שבאומות. וזהו העזות והגאוה מקבלים מהצדיק האמת כמבואר בליקו"מ ח"א סי' רע"א שמחמת שמדבר עם הרב ומפרט לפניו הכל מזה מקבל עזות דקדושה עיי"ש. וכן ענוה ושפלות מקבל מהצדיק האמת כמבואר במה שכתבתי לפני זה ומפורש בליקו"מ ח"ב סי' ע"ב.

ומה שאתה מסיים אף אחד אינו יודע מהי ענוה ומהו גאווה גם זה אמת, כמבואר בליקו"מ ח"א סי' קמ"ז ומפורש בכ"מ וככתוב האדם יראה לעינים וה' יראה ללבב, ועיין ג"כ ליקו"מ ח"א סי' קצ"ז שבוודאי אין זה מעלת הענוה להראות עצמו בכפיפת ראש בדרך שטות כאילו הוא עניו וכו'.

אבל אין אני רואה בזה שום סתירה בדברי שכתבתי לפני זה הסימן המובהק מיהו הצדיק אמת ומיהו המפורסם של שקר.

מה שכתב אח"כ

וכיו"ב לגבי כל המסקנות שלך. שכל זמן שהאדם לא הגיע לתיקון עצמי בשלמות שאין שלמות אחריה, הרי שהוא עדיין לא יודע את דרגת עצמו, וממילא הוא גם לא יכול לדעת את דרגת רבו.

עדיין לא ראיתי בזה שום סתירה לדבריי. ואין אנו מדברים אם הוא מכיר דרגת עצמו או הוא מכיר דרגת רבו, שזה בוודאי דבר קשה מאד, אנו מדברים כאן להכיר מיהו הרב והצדיק האמת.

ומה שכתב אח"כ
המסר: כל זמן שאתה עצמך לא צדיק אמת, אינך יודע מיהו צדיק אמת. כי רק מי שהיה בארץ ישראל, רק הוא יודע להבחין וכולי כמבואר

שרק מי שהיה בארץ ישראל הוא יודע להבחין מיהו הצדיק האמת. דבר זה צריך ביאור רב, ואני מקוה בקרוב לבאר דבריי בענין זה באריכות.

יצחק חי
מתקדם

מה שכתב בזה"ל: אין כאן ממוצע! והאמת היא כנ"ל, שכל זמן שהאדם עצמו לא תיקן את דעתו בשלמות, הוא עצמו בעצמו מפורסם של שקר וכולי.

האמת הוא שכל מה שכתב בליקוטי מוהר"ן זהו לימוד לכל אחד ואחד בכל מדריגה ומדריגה כיון שדברי רבינו הם כלליות ולכן שייך ענין מפורסם של שקר גם לכל אחד ואחד בפרטיות וגם הוא יכול לכלול בענין של מפורסם של שקר ועליו להזהר.

אבל ענין מפורסם של שקר שרבינו הזהיר עליו כל כך, זה שייך לכל ואחד ואחד להזהר להתרחק הלאה מן הרביים והמפורסמים שבדור שחולקים על דברי רבינו ואינם מחנכים את החסידים ואת התלמידים על דרך התורה והיראה ועל דרך רבינו הק', ומכל שכן אם הם אומרים דיבורים ומאמרים שתוכן הכוונה להתרחק מן דרכי רבינו ז"ל ומן דרכי מוהרנ"ת ז"ל הרי זה המפורסם של שקר האמיתי. ועל כל אדם להתרחק מהם. ולא ליתן להם חיזוק כמו שכתוב בליקו"מ ח"א סי' ס"א שיש מנהיגים שנקראים בשם רבי שלא די שאינם יכולים אפילו להנהיג עצמם מכל שכן להנהיג את אחרים והם נוטלים גדולה לעצמם, וצריך לראות שלא להסמיך אותם שלא ליתן להם תוקף ועוז עיי"ש.

וזה שייך לכל אחד ואחד, אף אם האדם הוא משוקע ברע, ואוחז  בתאוות וגשמיות עולם הזה, ואף אם עובר רח"ל על התורה הק', ועדיין לא תיקן כלום מחטאיו ומכל שכן שלא תיקן חטא אדם הראשון, עכ"ז עליו להזהר להתרחק מכל הרביים המפורסים של שקר, ואין לומר שאזהרה להתרחק ממפורסם של שקר אינו שייך אליו כיון שהוא בעצמו משוקע ברע, ואם אומרים כן, אין לו שום אמצעי להנצל ולצאת מן הרע, כיון שהרבי והמדריך שלו מדריך אותו להתרחק מן הצדיק, האיך ובאיזה אופן יכול הוא להנצל מן הרע בלי העצות של הצדיק, בו בזמן שהמפורסם של שקר נותן לו עצות היפך דעת הצדיק ??????

למה הדבר דומה לאיש הנוסע  אל בית החולים לרפא אותו, עליו להכנס להאוטו באס הנוסע להבית החולים, אף שהוא  בעצמו איש חולי מאד, אין לו שום אפשרות ואמצעות להיות בריא ולהגיע לבית החולים רק אם יכנס להאוטו באס ושיסע באותו הדרך המוביל אותו להבית החולים.

ואם תאמר לו שאי אפשר לו לדעת מיהו הרופא האמת  (הצדיק האמת) ומיהו המפורסם של שקר (המפורסם של שקר), כל זמן שלא תיקן חטא אדם הראשון וכל זמן שלא תיקן הרע שלו, ולכן עליו לחפש ולזכך עצמו מן הרע שלו, האיש הזה לעולם לא יגיע לתקן חטא אדם הראשון ולזכך הרע שלו, כיון שאי אפשר לזכך ולתקן הרע בלתי אם הוא יודע מיהו המזכך ומיהו המתקן הכל, הלא הוא הצדיק האמת.  ולכן קודם כל דבר, קודם שמתקן כל דבר רע עליו לדעת מיהו הצדיק האמת ומיהו המפורסם של שקר.

וזה יודעים על ידי הסימנים המובהקים המבוארים בספרי רבינו ז"ל. וקצת מהם כתבתי.
אליעד כהן
מנהל הפורום

גם אם אתה מקבל ממישהו גאווה, עדיין יתכן שהוא הצדיק האמת, אך כלי הקיבול שלך פגום.

גם אם אתה מקבל ממישהו ענווה, יתכן שהוא השטן, אך אתה יודע לאכול את הפרי ולזרוק את הקליפה, כי הסתרי תורה נמצאים גם אצל השטן.

+ שזה החשוב ביותר, כל זמן שלא הגעת אל התכלית, אין לך שמץ של מושג אמיתי, מהי ענווה ומהי גאווה וכל כיו"ב. ולכן ממילא אין לך שום דרך לדעת, לא מהי מדרגתך, ולא מהי מדרגת מישהו אחר.

לגבי ענווה, אתה מתחכם. כי אם אין לך מושג מהי ענווה של אמת, ממילא אין לך מושג האם יש / אין לך ענווה.

+ רוב בני האדם בעולם חושבים שרבי נחמן מברסלב היה סופר דופר גאוותן. ואעפ"כ היה בשיא הענווה. כך שאל תניח הנחות.

ובזמן רבי נחמן מברסלב חשבו שהוא כופר גדול ... ורבי נחמן מברסלב עצמו אמר שאולי הוא כופר גדול, אך אולי גם ההפך הגמור.

ואם אינך יודע את דרגת עצמך, היינו שיתכן שהאדם עושה מעשה זמרי וכולי, ויש ענווה שהיא תכלית הגאווה, וממילא אינך יודע מהו אמת ומהו שקר, וממילא אינך יודע להבדיל בין טוב לרע.

לגבי ארץ ישראל - אלו דברי רבי נחמן מברסלב שאמר שרק מי שהיה בארץ ישראל (דהיינו זכה לשלמות השכל), רק הוא יודע.

והכי מוזר זה למה אתה מתעלם מזה:

שמבואר, שרק מי שיודע את שורשי הנשמות, רק הוא יודע וכולי ...
אליעד כהן
מנהל הפורום

לגבי המפורסמים של שקר - מה כ"כ קשה לך להבין, שאתה עצמך מפורסם של שקר - ואתה עצמך חולק על דברי רבי נחמן מברסלב.

כי באיתכסיא, כולם מסכימים עם רבי נחמן מברסלב בבחינה כלשהי. אך באיתגליא, כולם כולל אתה ממש, חולקים על רבי נחמן מברסלב. ובמה בדיוק אתה שונה מכל אחד אחר?

ואל תחשוב שאתה קרוב יותר מאחרים, או שרבי נתן היה קרוב יותר מהאפיקורסים הכופרים באומן, כי כולם ביחד הם כמו נוצות שעל הבגד.

ואם בא לך להתחכם, אז תתחכם. אבל זו האמת.

כל זמן שלא זרק שכל עצמו לגמרי ונשאר טיפת שכל עצמי, הוא אינו מקושר כלל!

וכנ"ל, כל זמן שלא תיקן את הדעת בשורשו, הוא בהיכלי התמורות וממיר טוב ברע, וממילא לא יודע להבדיל באמת בין טוב לרע.

והשאלה היא, לא איך לתקן את חטא אדה"ר, אלא האם דברי אמת או לא - בלי שום רצון להוכיח צד כלשהו.
יצחק חי
מתקדם

כנראה שאין אין בקי בכל דיבוריך ושיטתך,  כי לא קריתי  ולא שמעתי הרבה מדיבורך, ולכן אין אני מבין כלום ממה שאתה כותב, אמנם אנסה לכתוב מה שנראה לי.

למה אני מפורסם של שקר ??? לא אדע, מפורסם של שקר פירושו מי שהפורסם שלו הוא שקר, שהוא נגד הצדיק האמת,  ואני שאני מגלה הצדיק האמת, אין אני מפורסם של  שקר, אני מגלה דברי הצדיק, וכלל שיתפרסם שמו של הצדיק על ידי ויתקרבו מקורבים חדשים, יותר יתגלה שם של הצדיק ויתפרסם  פרסום של אמת. ואין לי שום שייכות לפורסם של שקר.

רק  אני צריך  להכלל  יותר בדברי הצדיק ללמוד יותר דבריו, ולקיים  עצותיו ולהתפך למהות הצדיק, אזי אהיהי יותר בתוך פורסם  של הצדיק, ויהי רצון שיתקיים כך במהרה.

מה שכתבת שהאפיקוסים היו קרובים כמו רבי נתן לרביז"ל, אין זה ממין הטענה, הטענה הוא מי משיג יותר  דברי ריבנו וריבז"ל העיד: פון מיר ווייסט קיינער נישט נאהר נתן און נפתלי אביסל, ולכן ידע מוהרנ"ת יותר מרביז"ל יותר מכל תלמידיו כמ"ש בהקדמת חיי מוהר"ן ובעוד מקומות.

הנך צודק מה שכתבת שהעיקר הוא לחפש האמת, אבל חיפוש האמת וחיפוש הצדיק האמת זהו חוב על כל אחד ואחד אף שעדיין אני משוקע ברע, ואין לו שום מבוא לצאת, עכ"ז עלי לדעת באיזה דרך ישכון אור, מיהו הרבי והצדיק שיכול להציל אותו מהפח שלי, וזה  יכולים לדעת על ידי הסימנים המובקים הכתובים בספרי רבינו.

מה שכתבת: אם בא לך להתחכם, אז תתחכם. אבל זו האמת.
אין זה ממין הטענה, כי גם אני יכול לומר לך דיבורים כאלה, תברר האמת שלך מפי ספרי רביז"ל ולא תמאר דבר זה.

אליעד כהן
מנהל הפורום

מפורסם של שקר = מלכות בלא כתר אלא על ידי עזות. והגאווה שלך (כמו של כולם), היא מלכות של שקר.

היצר הרע שלך, הוא מפורסם של שקר. השכל שלך, הוא מפורסם של שקר. יש מבין?

עכשיו נראה אותך, לא הולך אחרי המפורסם של שקר שבתוכך...

+

לגבי הצדיק, אתה בקושי נוצה שעל הבגד, אז לא ממש ברור למה אתה חושב שיש לך שייכות איתו יותר מכל אחד אחר.

אתה מפרסם את הלבוש של הצדיק שמצטייר בכלי הפגום שלך (כמו של כולם). אך את הצדיק עצמו לא הכרת מעולם.

+

כאשר אתה מצטט ביידיש, תתן תרגום בעברית.

מצד האמת, גם מי שמשיג יותר, הוא עדיין נוצה שעל הבגד - אל תשכח את זה.

+

במקום לחפש את הרבי, תחפש את האמת. כך תהיה רבי בעצמך - אחרת תישאר לנצח בבחינת תלמיד כבן המלך שחשב שהוא בן השפחה.
יצחק חי
מתקדם

נשלח במקור על ידי eliad

מפורסם של שקר = מלכות בלא כתר אלא על ידי עזות. והגאווה שלך (כמו של כולם), היא מלכות של שקר.

היצר הרע שלך, הוא מפורסם של שקר. השכל שלך, הוא מפורסם של שקר. יש מבין?

עכשיו נראה אותך, לא הולך אחרי המפורסם של שקר שבתוכך...

+

לגבי הצדיק, אתה בקושי נוצה שעל הבגד, אז לא ממש ברור למה אתה חושב שיש לך שייכות איתו יותר מכל אחד אחר.

אתה מפרסם את הלבוש של הצדיק שמצטייר בכלי הפגום שלך (כמו של כולם). אך את הצדיק עצמו לא הכרת מעולם.

+

כאשר אתה מצטט ביידיש, תתן תרגום בעברית.

מצד האמת, גם מי שמשיג יותר, הוא עדיין נוצה שעל הבגד - אל תשכח את זה.

+

במקום לחפש את הרבי, תחפש את האמת. כך תהיה רבי בעצמך - אחרת תישאר לנצח בבחינת תלמיד כבן המלך שחשב שהוא בן השפחה.

אחי חביבי במה שסיימת אני אפתח, כתבת  שאני אהיה הרבי בעצמי, זה דבר שאי אפשר הלוואי שאזכה להיות תלמיד רביז"ל כמו מוהרנ"ת כמו נוצה שעל הבגד, ואז אהיה הבן מלך האמיתי התלמיד של רבינו ז"ל שאין למעלה הימנו.

לא אמרתי מעולם שאין אני כמו נוצה שעל הבגד, הלוואי שאהיה  הנוצה שעל הבגד כמו מוהרנ"ת  ז"ל ואז אהיה שבע רצון.

אני מפרסם את הצדיק במח הפגום שלי ? זה גם כן טוב, אם הנני לומד בכל פעם את ספרו הנורא  ואני משתדל לקיים את עצותיו הק' התבודדות ראש השנה וכו', בוודאי אזכה אח"כ לסוף  להיות  תלמיד של רבינו ז"ל, ולמצוא את המפורסם  של שקר ולהנצל ממנה.
אליעד כהן
מנהל הפורום

הרב שלך אמר שאפשר להיות כמוהו ממש. ואפילו כמו השי"ת ממש. אז אתה חולק על האמת, בכך שאתה אומר שהדבר אינו אפשרי - ולכן גם אתה מפורסם של שקר.

הלוואי שאהיה נוצה ואהיה שבע רצון - שוב פעם אתה חולק על השכל של רבי נחמן מברסלב. אכן אתה נוצה. כי רק נוצה ישמח להיות נוצה. דעת רבי נחמן מברסלב הפוכה משלך. כי עליך לרצות להיות הבורא ממש, המחוייב ממש. כ"ש שלא להיות נוצה של הנוצה. כי גם רבי נחמן מברסלב הוא נוצה של השי"ת.

כפי שאמרתי, השכל שלך שאיתו אתה לומד ליקוטי מוהרן הוא עצמו מפורסם של שקר. + אל תהיה בטוח בכלום. כי רבים וטובים לפניך "קיימו" את העצות של רבי נחמן מברסלב, ונשארו נוצות.

+ אתה הולך אחרי רבי נחמן מברסלב מפורסם של שקר. כי ברבי נחמן מברסלב עצמו יש פנימי וחיצוני. ואתה הולך אחרי הרבי נחמן מברסלב המפורסם של שקר. כי יש רבי נחמן מברסלב אחר, שהוא אמת וכולי ... והכל לפי הכלי שלך.

בקיצור, אין לאן לברוח ... אתה צריך לנסות להתרחק מעצמך - כי אתה עצמך מפורסם של שקר. זה מה יש.

להתרחק מעצמך, ע"י התבודדות ולהתקרב לשורש, שהוא המחוייב, ע"י חיפוש האמת לאמיתה וכולי.
יצחק חי
מתקדם

מה שכתב: הרב שלך אמר שאפשר להיות כמוהו ממש. ואפילו כמו השי"ת ממש.
לא אדע באיזה מקום כתב שאפשר להיות כמוהו ממש, רק בשיחות הר"ן כ' שאמר לאחד ולחתנו רי"י אם תרצו תוכל להיות כמוני ממש, אבל לא לכל אדם. ומה שאמר שאפשר להיות כמו השי"ת ממש, לדעתי לא כתב זה בשום מקום, ואם יש לך מקום שכתב זה נא לציין לי, אבל לא לציין לי מאמר שלום מה שכתבת, כי שם לא כתב דברי רבינו רק מה שאתה כתב, בליקו"מ כ' כמ"פ שאפשר להכלל בהשי"ת אבל לא להיות כמו השי"ת ממש, כי יש חמשה דברים שאי אפשר להאדם להיות כהשי"ת כמ"ש בליקו"מ ח"א סי' נ"ג, ולכן אי אפשר להיות השי"ת ממש.

ובנוגע לנוצה, עדיין אני אומר  שלדעתי הלוואי שאהיה נוצה כמו מוהרנ"ת ז"ל,  ולא הבאת לי כלום מדברי רבינו ז"ל שכ'  לרצות להיות הבורא ממש, המחוייב ממש, זה לא תורת רבינו ז"ל, אפשר זה תורת שלך אבל לא תורת רבינו.

מש"כ: כ"ש שלא להיות נוצה של הנוצה. כי גם רבי נחמן מברסלב הוא נוצה של השי"ת.  זה לא אבין כלום, ועל כן איני מגיב על זה.

מה שכתב: כפי שאמרתי, השכל שלך שאיתו אתה לומד ליקוטי מוהרן הוא עצמו מפורסם של שקר.
אמת זה מה שאמרת, אבל זה לא כתב בשום מקום בספרי רבינו שאם אחד לומד ליקוטי מוהר"ן יכול להיות מפורסם של שקר, ונא לציין לי המקום שכתוב, אבל עוה"פ רק השורה והמלה, ולא מאמר שלום שאתה כתב, כי אין לדבריך סוף.

מש"כ: אל תהיה בטוח בכלום. בזה צדקת, כי איני בטוח בעצמי. ואני מחויב לחפש את הצדיק ואת עצותיו בתוך ספריו הקדושים. והסט"א מוכן בכל עת וזמן לבלוע אותי. ואין לי שום עצה רק תפלה לה'.

מש"כ: רבים וטובים לפניך "קיימו" את העצות של רבי נחמן מברסלב, ונשארו נוצות. עדיין אני אומר הנני מקנא  לכל מי שזכה לקיים את העצות של רבינו ז"ל, והלוואי שאהיה נוצות על כנף של רבינו ז"ל, וכלשון הצדיקים הלואי שאהיה אפר תחת כפות רגלי הצדיקים, שחז"ל אמרו זה על פושעי ישראל בגופן.

מש"כ: אתה הולך אחרי רבי נחמן מברסלב מפורסם של שקר. כי ברבי נחמן מברסלב עצמו יש פנימי וחיצוני. ואתה הולך אחרי הרבי נחמן מברסלב המפורסם של שקר.
ילמדינו רבינו, נא לעורר אותי ולהראות לי מהיכן אתה יודע שאני הולך אחרי רבינו ז"ל המפורסם של שקר ? מאיפה אתה לוקח זאת ?

מש"כ: אתה עצמך מפורסם של שקר.  זה גם כן אינו מבואר בשום מקום בספרי רבינו, שכל אדם בפרטיות יכול להיות מפורסם של שקר. ואם הדבר אינו מבואר בספרי רבינו, הרי זה אינו אמת. ולכן כל זמן שלא בררת  דבריך אלי,  להראות לי בספרי רבינו שענין מפורסם של שקר שעליו הזהיר רבינו אינו קאי על מפורסם הכללי של הרבי והחסידים ומפלגה, רק זה קאי על כל יחיד ויחיד, אני אומר שאין אתה צודק בזה.

כי המעיין בעין האמת בספרי רבינו ובהמראה מקומת שציינתי, וכן בשאר מקומות, יראה בבירור, שענין מפורסם של  שקר קאי על רבי עם חסידים המולך אותם שולל, ואינו מגלה להם היכן הקב"ה ואינו מורה להם שישמרו התורה והמצות וידבקו עצמם בדביקות אמת בהשי"ת, רק הוא מפורסם בשקר ומוצץ מהם מעות  ונוטל מהם כבוד וכו', ואינו עוזר להם כמו שהאריך רבינו בליקו"מ ח"א סי' כ"ח עה"פ המעט מכם הלאות אנשים כי תלאו גם אלקי, ומבואר הדבר ביחזקאל ל"ד הוי רועי ישראל עיי"ש בכל הפרק.

אליעד כהן
מנהל הפורום

תבדוק את הדברים בשורשם.

*
 רבי נחמן מברסלב אמר שכל אחד יכול להיות כמוהו ממש + תנסה להבין את השכל שיש בדבר.
*
להיות כמו השי"ת ממש, מבואר בכל מ"ש להכלל במחוייב המציאות. וכעין מ"ש ששלמות יש רק להשי"ת, ומי שנכלל בו, יש לו שלמות. דהיינו שנהפך למהות הבורא.
*
לגבי ה 5 דברים שנבדלו מדעו, מדעו נבדל ממדענו, אך לא ממדעו של הצדיק האמת, שהוא זוכה לשכל של הבורא, מה שנקרא עיני השי"ת, והוא זוכה לזה ברצוא ושוב.
וכמובא שם, 5 דברים שנבדל מדעו ממדענו, אא"כ הוא שכל על אנושי. ומבואר במ"א, שכאשר השכל גדל, יוצא מדרגת אנוש ועולה לדרגת מלאך על אנושי וכולי.
שים לב לגבי זכרון הציטוטים שלך, שתמיד אתה מפספס משהו - כי בכל אחד מהמקומות, יש עוד פיסת טקסט קטנה, שמבואר שם הפוך ממה שסברת.
*
לגבי הנוצה, התכלית היא להכלל בא"ס ולא להיות נוצה - והנה דוגמא טובה לכך שאתה מקורב לרבי נחמן מברסלב של עצמך, שהוא שונה בתכלית מדעת רבי נחמן מברסלב האמיתי.
*
רבי נחמן מברסלב הוא נוצה של השי"ת, היינו לבוש בלבד. והתכלית היא להכלל בא"ס, שכל השכל של רבי נחמן מברסלב, הוא רק נוצה בלבד.
דהיינו, תנסה להסתכל בשכל שיש בכל דבר, ואז מבין אותי.
*
לא אמרתי שאם תלמד בליקוטי מוהרן תהיה מפורסם של שקר. אתה כבר מפורסם של שקר, שבמקרה אתה לומד ליקוטי מוהרן ומעוות ומסלף את כוונת רבי נחמן מברסלב.
*
איך תדע שאתה הולך אחרי רבי נחמן מברסלב השקרי, כי כלי הקיבול שלך פגום ואין לך דעת מבוררת להכיר את פנימיות רבי נחמן מברסלב. ומצד האמת באיתכסיא, כולם קרובים להשי"ת ולצדיק, אבל באיתגליא, כולם חולקים עליו.
*

"כן אינו מבואר בשום מקום בספרי רבינו, שכל אדם בפרטיות יכול להיות מפורסם של שקר" הנה דוגמא לחוסר הבנה מוחלט של רבי נחמן מברסלב. כי כל דיבורי רבי נחמן מברסלב הם רק משל שמדבר עליך אישית. וכיו"ב לגבי מפורסמים של שקר.
שורש הבעיה היא, שאתה לא מסתכל בשכל של כל דבר, אלא הולך אחרי מפורסמים של שקר שאומרים לזרוק את השכל וכולי, שהם נוצות וכולי.
*
לגבי מפורסם של שקר, השכל שלך, שהוא מסתיר ומגביל אותך להבין את הבורא, הוא עצמו מפורסם של שקר.
 הגב עמוד  < 1 2 3 4 >

נושאים נוספים מ:פורום ברסלב ... - כל הנושאים

מעבר לפורום

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.63 Copyright ©2001-2009

בחסות אליעד כהן מאמן אימון אישי + מחבר ספרים מומלצים לקריאה + מרצה הרצאות לצפייה + מאמרים לקריאה ועוד.
לפרסום מאמרים בחינם באתר ידע הדרך שלך להצליח לחץ כאן ... בהצלחה!
התאריך כרגע הוא 29_03_2024 השעה 13:29:57