ברסלב להצליח בכח המחשבה - דף הבית
חיפוש בספרי ברסלב

הר של זהב ומבצר של מרגליות

הגב
מחבר
אליעד כהן
מנהל הפורום

נושא: הר של זהב ומבצר של מרגליות
במעשה מאבידת בת מלך http://breslev.eip.co.il/?key=48 - סיפורי מעשיות - מעשה א - מאבידת בת מלך

מובא שם:

וְשֶׁכָּעֵת אֵינֶנָּהּ שָׁם בַּמִּבְצָר הַנַּ"ל
כִּי אִם שֶׁיְּבַקֵּשׁ הַר שֶׁל זָהָב וּמִבְצָר שֶׁל מַרְגָּלִיּוֹת, שָׁם תִּמְצָאֵנִי

מה פשר הדימוי הר של זהב ומבצר של מרגליות ?

מה מרמז הר ? מה מרמז זהב ? מה מרמז מבצר ? ומה הן המרגליות ?
ושכעת איננה שם במבצר הנ"ל
כי אם שיבקש הר של זהב ומבצר של מרגליות, שם תמצאני
אליעד כהן
מנהל הפורום

תשובה:

הר של זהב ומבצר של מרגליות, משמעותו שכל מאוד גדול על אנושי, שהוא נראה כבלתי מושג כלל.

כמובא שם אח"כ וְיִשֵּׁב עַצְמוֹ, שֶׁבְּוַדַּאי בַּיִּשּׁוּב לא נִמְצָא הַר שֶׁל זָהָב וּמִבְצָר שֶׁל מַרְגָּלִיּוֹת

וגם:

וְסִפֵּר לוֹ כָּל הַמַּעֲשֶׂה הַנַּ"ל וְשֶׁהוּא מְבַקֵּשׁ הַר שֶׁל זָהָב וּמִבְצָר שֶׁל מַרְגָּלִיּוֹת
אָמַר לוֹ: בְּוַדַּאי אֵינוֹ בַּנִּמְצָא כְּלָל
וְדָחָה אוֹתוֹ וְאָמַר לוֹ, שֶׁהִשִּׁיאוּ אֶת דַּעְתּוֹ בִּדְבַר שְׁטוּת
כִּי בְּוַדַּאי אֵינוֹ נִמְצָא כְּלָל
וְהִתְחִיל לִבְכּוֹת מְאד [הַיְנוּ הַשֵּׁנִי לַמַּלְכוּת בָּכָה מְאד וְאָמַר]
כִּי בְּוַדַּאי בְּהֶכְרֵחַ הוּא נִמְצָא בְּאֵיזֶה מָקוֹם
היינו כי זהו משל על דבר שאינו מושג, היינו שאין דרך להשיגו.

ועכשיו לפירוש המילים, ע"פ ההקדמות של רבי נחמן מברסלב עצמו:

הר = פירושו מכשול גדול / שכל גדול / דבר שנמצא מחוץ לישוב.

זהב = פירושו "דינים" (כסף = רחמים. זהב = דינים).

ובזה מרומז מ"ש כי יש התבוננות כזה שצריך לכך כל הון דעלמא, היינו כי יש שכל כ"כ גדול, דהיינו השכל הנקנה, שכדי להגיע אליו, לשם כך צריך את כל הזהב שבעולם, היינו צריך האדם לדעת את כל ההקדמות שיש בעולם, ולהוציא את שכלו מכוח אל הפועל בשלמות שאין שלמות אחריה, כדי להגיע אל השכל שיש מעל השכל.
ודינים היינו קליפות, היינו הקדמות, היינו ההקדמות שצריך לדעת כדי להגיע אל מעל לשכל.
וכיו"ב צריך בהכרח גם לעבור דרך היכלי התמורות, שגם זו בחינת דינים וזהב.

מבצר = מקום שמור / סגור / חומה וכיו"ב. מרמז על האין סוף. שהכתר הוא החומה שיש בין החכמה והשכל של האדם לבין האין סוף.
ובפשיטות, השגת האין סוף היא סגורה ונעלמת מהשכל האנושי של האדם, אא"כ ...

מרגליות = אבנים טובות. אבנים היינו אבן ובן כאחד. אבן = אב + בן. היינו בחינת שהאדם זוכה לדבקות בה', שזו בחינת אבן. כמו כן אבנים טובות, היינו רצונות וכיסופים, שצריך הרבה כיסופים כדי לזכות לשכל הנ"ל.

לסיכום:

הר של הזב ומבצר של מרגליות, הוא השכל הנקנה, דהיינו השגת האין סוף.

כמובא שם אח"כ וישב עצמו, שבודאי בישוב לא נמצא הר של זהב ומבצר של מרגליות
וספר לו כל המעשה הנ"ל ושהוא מבקש הר של זהב ומבצר של מרגליות
אמר לו: בודאי אינו בנמצא כלל
ודחה אותו ואמר לו, שהשיאו את דעתו בדבר שטות
כי בודאי אינו נמצא כלל
והתחיל לבכות מאד [הינו השני למלכות בכה מאד ואמר]
כי בודאי בהכרח הוא נמצא באיזה מקום
חידוש
מתקדם

לפי ענין שאמר החכם אילו ידעתיו היתיו. ובאמת צריך לקרוא , אילו ידעתיו,  היתיו! ?? בפליאה כי באמת הר של זהב למי שקרא את סיפרו של סבא " חיי סבא ישראל " שמספר איך לא היה לחם לאכול והילד שלי בכה אבא לחם אבא לחם,עד שמת ונהיה הר של זהב. ממש כך [ וחיפשתי בטבריה את הקבר של הילד ולא מצאתי }ומיבצר של מרגליות הרי שרבי ישראל קרדונר היתפלל שיטבטל המחלה שהיה אז בארץ וניפטרו שני הילדים שלו , מרדכי ואסתר. וסבא מספר איך הוא סיפר לו שהם ניפטרו , " כמו שהלכו לחתונה "
וזכור לי חידוש שקיבלתי מרבינו לפני כ4 שנים לענין קדמה דרך ארץ לתורה. והיסביר לי כי הצדיק נקרא תורה ודרך ארץ היא מה שעבר עליו עד שהגיע לדרגתו. והבן כי אם אני רוצה להיות כמו סבא אני צריכה לעבור את שסבא עבר או כמו אברהם בעקידא וכן...
ולכן שאל החכם אילו ידעתיו . היתיו ?
חידוש
מתקדם

אולי ננסה לפתור ביחד ורבינו יעזור לנו ונצליח. אני חושבת ,.
1. מצפון זהב יאתה...ויוסף נקרא צפון { צפנת פענח } אז זה לוקח אותי לגן סופיה { אותית יהוסף }
2.גן סופיה נותן אותיות סופגניה.
3." עורי צפון ובואי תימן " ר"ת עצות, וגם  רומז לי על תימן =8=נרות חנוכה .
4.חוזר לסופגניה ,יש בה ריבה הוא הרבי שלי .
5. ההלכה אמרה "כל השמנים כשרים להדלקת נר חנוכה " { אפילו שמן חזיר } וכיון ששמן רומז לנשמה .ונשמה קשור לי עם 8. הוא מזמור  . קיט. בתהלים. לעלוי נשמת....אולי לזה התכון המשורר.
6 אומן = רת"     נר מצוה ותורה אור... ולכן כל עוד הנר דולק אפשר לתקן ..ולכן אין חילונים או אבודים ח"ו בעם ישראל גם אם הוא רוסי שאכל חזיר 200 שנה. נר חנוכה שלו עדיין דולק..
7. נחמן =ר"ת  נר חנוכה מדליקים נצח...
אולי זה זה ?
אליעד כהן
מנהל הפורום

ליהורם. כשמישהו נותן לך בעיטה ברגל, או כאשר אתה פיזית מרגיש כאב כלשהו בגוף, צריך משהו יותר "חזק" מאשר גמטריות וראשי תיבות כדי לעזור לך ...

זה לא אישית מולך. אבל כל עניין הגמטריות / הראשי תיבות וצרופי האותיות, הוא בבחינת קליפות ומותרות בלבד ...

רבי נחמן מברסלב זה לא עניין של ראשי תיבות וגמטריות, רבי נחמן מברסלב זה כן עניין של שכל, שכל מזוקק ... כ"כ מזוקק עד שהוא עולה אל מעל השכל ... עד שמקיפים מעל הזמן נכנסים לתוכו ...

בקיצור, אתה מוזמן להביא לנו חידושי שכל חדשים בלי תוספות מסביבם.

תודה

חידוש
מתקדם

אולי אפשר לקשר, אתמול קראתי כי אומר בליקוטי הלכות כי זהב הוא תכלת. ונחשב לי כי הר של זהב הוא רומז לגלי הים .וכיון שהייתי דייג רוב חיי בליתי בלב ים בספינות. הרי שכתב "שבילך בים ועקבותיך לא נודעו "ואנו הדיגים יש לנו מכשיר שנקרא G.P.S שנותן דרך בים (היום הוא נמצא גם ברכבים ). ומתקשרת לי המילה עם GIPSY. לשון מה שאנו מכנים צועננים .
אורח
אורח

שלום וברכה 

לא הצלחתי להוריד קטע מתוך הספר הנפלא עלים לתרופה כדאי לעיין בו בכל הספר מכתבים וחיזוקים נפלאים 

ראיתי שהספר אינו נמצא כאן באתר אם אפשר להכניסו לאתר הרי זה דבר נפלא

בענין הסיפורי מעשיות כדאי לעיין במכתב השני שכתב ר' נתן לבנו  

ועיקר היוצא משם שאמנם נכון שרבינו נתן לנו רשות לעיין בכתביו הרבים ולחדש בהם אבל צריך לדעת שעדיין זה רחוק מעומק כוונת רבינו ובפרט בספר הק' סיפורי מעשיות 

שאמנם אפשר לומר הרבה פירושים אבל זה עדיין רחוק מהכוונה באמת 

תודה וכל טוב

אליעד כהן
מנהל הפורום

אם עומק כוונת דברי רבי נחמן מברסלב מעניין אותך, אז כאן תוכל למצוא מרגוע לנפשך

למרות שמצד האמת, גם בדברים שלי יש סם המוות. ורק מי שרוצה את האמת באמת, רק הוא זוכה להגיע אל המכוון של האמת הפנימית בשורשה.

מעשה בשבעה קבצנים - סיפורי מעשיות - 1 - מלך שמסר את המלוכה לבנו בחייו (ברסלב) [1:21:15]

מעשה בשבעה קבצנים - סיפורי מעשיות - 2 - שבעת הקבצנים והילדים שהלכו לאיבוד ביער (ברסלב) [2:10:17]

מעשה בשבעה קבצנים - סיפורי מעשיות - 3 - הקבצן העיוור מתוך שבעת הקבצנים (ברסלב) [1:32:18]

מעשה בשבעה קבצנים - סיפורי מעשיות - 4 - הקבצן החירש מתוך שבעת הקבצנים (ברסלב) [1:51:23]

מעשה בשבעה קבצנים - סיפורי מעשיות - 5 - הלב והמעיין, לפני הבריאה, הקבצן כבד הפה מתוך שבעת הקבצנים (ברסלב) [3:13:18]

מעשה בשבעה קבצנים - סיפורי מעשיות - 6 - הקבצן עם צוואר עקום מתוך שבעת הקבצנים (ברסלב) [2:22:57]

מעשה בשבעה קבצנים - סיפורי מעשיות - 7 - הקבצן הגיבן בעל חטוטרות מתוך שבעת הקבצנים (ברסלב) [1:48:21]

מעשה בשבעה קבצנים - סיפורי מעשיות - 8 - מבצר של מים, הקבצן ללא ידיים מתוך שבעת הקבצנים (ברסלב) [2:15:54]

מעשה ממלך ענו, סיפורי מעשיות - איך לראות את אלוהים, איך לגלות שקרים ושקרנים (ברסלב) [1:42:36]
 הגב

נושאים נוספים מ:פורום ברסלב ... - כל הנושאים

מעבר לפורום

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.63 Copyright ©2001-2009

בחסות אליעד כהן מאמן אימון אישי + מחבר ספרים מומלצים לקריאה + מרצה הרצאות לצפייה + מאמרים לקריאה ועוד.
לפרסום מאמרים בחינם באתר ידע הדרך שלך להצליח לחץ כאן ... בהצלחה!
התאריך כרגע הוא 28_03_2024 השעה 19:42:23