ברסלב להצליח בכח המחשבה - דף הבית
חיפוש בספרי ברסלב

שֵׁם אַתָּה מְסֻגָּל עַל הַיָּם

הגב
מחבר
eyaliko
חדש

נושא: שֵׁם אַתָּה מְסֻגָּל עַל הַיָּם
מתוך :  ליקוטי מוהר"ן ח"א - תורה רנו - שֵׁם אַתָּה מְסֻגָּל עַל הַיָּם

שֵׁם אַתָּה מְסֻגָּל עַל הַיָּם לְהַכְנִיעַ הַגַּלִּים
וְהַסּוֹד: "בְּשׂוֹא גַלָּיו אַתָּה תְשַׁבְּחֵם"

אליעד אפשר פירוש פשוט, כולל מה זה אומר פרקטית לגבי האדם הפשוט.

תודה
אליעד כהן
מנהל הפורום

תנסה למצוא את הנמשל בכוחות עצמך ...

מהו הים? מהם הגלים? ובעיקר, מה המשמעות של השם "אתה"?
eyaliko
חדש

אתה מסוגל על הים, אל- הים = אלו-הים.

אתה, כלומר אני, אלוהים, אל-הים, הים, והגלים הם כמובן חלק ממני, ולכן אני מסוגל להכניע את הגלים.
אם הים והגלים ואני זה אחד, ואני מסוגל להכניע את הגלים שזה מראה על תפיסת נפרדות, תפיסת שוא של הגלים שהם נפרדים ממני. ע"י כך שאני אבין שהגלים הם שוא, לא אמיתיים בכך אני אשבחם, אהפוך אותם לטובים, לאהובים, חזרה לחלק מגופי.

הים = האני האמיתי

הגלים = כל מה שמחוצה לי, הרע הנפרד.

אורח
אורח

ישנם שלוש שמות "אני, אתה, והוא"

השם "הוא" מרמז על דעת של הבדלה. המספר 12 כנ"ל "זה" וכן גם המילה "איש" - יראה.. וכו 
השם "אתה" מרמז על נוכח... בחינת דעת של חיבור בחינת תפילה. אהבה =חיבור ועל זה נאמר נפתולי אלוקים נפתלתי לשון חיבור (רשי שם)
השם אני מרמז על החיבור של שני מיני הדעת... ואם תרצה אמור ששם "הוא" מרמז על חכמה ושם "אתה" מרמז על בינה ושם "אני" מרמז על דעת... ובאמת כל החוכמות כולם הם בחינת שם "הוא" שהוא דעת של תורה בחינת כסדר... וכל החכמות נקראות ים.. ולכן יש בהם גלים כי גל מרמז על עליה וירידה... וזה בחינת חכמה. וע"י תפילה שהיא שם "אתה" שהיא היפך השכל שאתה משיג עכשיו אתה יכול להפך את כל החכמות בעולם שהם סוד הגלים להפוך אותם למישור...וזה ב"שוא גליו אתה תשבחם" והמזמרו מסיים רגלי עמדה במישור...שזה היפך הגלים היפך הידיעה אמונה שהיא בחינת ישבה ומישור כנגד החכמה שהיא בחינת ים וגלים. לכן אמונה תלויה בתפילה. כי אפשר להיות חכם גדול וכופר גדול. ומי שמאמין לא מפחד.. חחח
הלכה למעשה... יש סיפור של רבי נחמן.. שהיתה סערה... בים כשהוא היה בדרך לארץ ישראל... וכולם שם צעקו וכו... והוא אמר הלוואי והייתם שותקים. ואכן כשהם שתקו עמד הים מזעפו. לפעמים כשיש לך צרות בחיים שהם בחינת גלים... תן מנוחה לדעתך... לך לישון... עשה משהו נגד השכל נגד הגלים... והם יעלמו. וזה סוד שם "אתה" ללכת נגד השכל עם האמונה. לכן משה יצא ממצרים כדי להתפלל כי מצרים זה נגד האמונה זה בחינת חכמת הים. "והיה כצאתי את העיר אפרוש כפיי ..." וכו. והכל מה שאמרתי לקוח מדברי רבנו.
לכן רבי נחוניה בן הקנה היה מתפלל כמו תינוק בן יומו ללא דעת כלל... כי עיקר התפילה לזרוק שכלו לגמרי ולהאמין שה' הוא כל יכול... ויכול לשנות מצבך לגמרי. ומה שהתפילות לא מתקבלות כי יש בך זכרון מהדעת שלך בזמן התפילה זכרון מהצרות שלך בזמן התפילה. לכן עדיף שתלך לישון. תתעורר ותראה שנעלמה הבעיה.
" אז אהפוך אל עמים שפה ברורה לקרוא בשם השם" אז = אתה.
 הגב

נושאים נוספים מ:פורום ברסלב ... - כל הנושאים

מעבר לפורום

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.63 Copyright ©2001-2009

בחסות אליעד כהן מאמן אימון אישי + מחבר ספרים מומלצים לקריאה + מרצה הרצאות לצפייה + מאמרים לקריאה ועוד.
לפרסום מאמרים בחינם באתר ידע הדרך שלך להצליח לחץ כאן ... בהצלחה!
התאריך כרגע הוא 19_04_2024 השעה 14:20:27